Domy na wynajem we Wrocławiu i okolicach mogą wzbudzać zainteresowanie, choć większość osób nastawionych na tymczasowy użytek lokalu poszukuje jednak mieszkania. W tej kategorii operować będą zatem głównie większe rodziny czy nawet grupy znajomych, którzy chcą zredukować swoje indywidualne koszty utrzymania. Zainteresowane mogą być także lokalne, mniejsze firmy. Z perspektywy inwestorów możliwe jest zarabianie w tej formie, lecz tylko na określonych warunkach i przy przemyślanym działaniu.

Spis treści
Na co uważać przy poszukiwaniu takiego lokum?
Potencjalni odbiorcy
Opłaty
Lokalizacja
Czy warto podejmować inwestycje w tym zakresie?
Różne możliwości

Czym się kierować, szukając domu do wynajęcia we Wrocławiu i okolicach?

Domy do wynajęcia we Wrocławiu i okolicach są stosunkowo rzadko poszukiwane. Czasem na takie rozwiązanie decydują się większe rodziny, których członkowie postanowili zamieszkać razem. Może to również przemawiać do różnych grup, od studenckich, po pracownicze. Wreszcie klientami mogą być właściciele przedsiębiorstw, planujący prowadzenie w takim lokum swojej firmy. Przed podjęciem decyzji, poza wysokością bazowej opłaty, trzeba się dowiedzieć, jakie są koszty eksploatacyjne, które w niektórych miejscach mogą się okazać naprawdę wysokie. Na lokalizację patrzy się z kolei nieco inaczej niż w przypadku mieszkań i najczęściej poszukiwane są właśnie domy bliżej obrzeży miasta.

Kto korzysta z takich ofert?

W przypadku domów praktyka wynajmowania nie jest tak powszechna, jak w kontekście mieszkań. Jest to powiązane przede wszystkim z wysokimi kosztami takiego rozwiązania. Większość ludzi woli już postawić na własny dom, choćby finansowany kredytem, gdyż miesięczna rata będzie wtedy oscylowała zapewne w okolicach tego, co zapłacą w ramach czynszu. Nie zawsze można sobie jednak na to pozwolić, ze względu na niepewne plany na przyszłość i niechęć do brania na siebie tak dużego zobowiązania. Zdarzają się zatem osoby, które zamiast wynajmować duże mieszkanie, wolą postawić już na dom. Najczęściej są to kilkuosobowe gospodarstwa domowe mające parę źródeł zarobku, dzięki czemu mogą sobie na to pozwolić. Praktyką, która pojawiła się na rynku, jest również wynajmowanie takich nieruchomości przez studentów lub grupy przyjaciół, którzy traktują to jako alternatywę względem kilkupokojowego mieszkania, która daje im większą przestrzeń i zwykle dostęp do ogródka, podczas gdy same stawki na jedną osobę okazują się takie same lub niewiele większe. Poza tym mogą to być grupy pracownicze, które mają kilkumiesięczne zlecenia, podczas których muszą się zatrzymać w danym mieście i ze względów finansowych mają zamieszkać razem, lecz w wygodnej przestrzeni, jaką zapewni im dom. Innymi potencjalnymi odbiorcami są dobrze zarabiający przedsiębiorcy, którzy sięgają po taki dom, żeby przy okazji zorganizować w nim biuro lub zamierzają w takiej nieruchomości zarówno mieszkać, jak i prowadzić działalność.

Stawki za rachunki

Rzecz jasna w pierwszej kolejności patrzy się na cenę za wynajem, lecz warto pamiętać o dodatkowych opłatach, szczególnie z zakresu ogrzewania. Przy mieszkaniach koszty eksploatacyjne są zwykle niezbyt duże i łatwe do przewidzenia, ale przy domach są one zdecydowanie wyższe i jeszcze bardziej uzależnione od stanu technicznego czy metrażu nieruchomości. Przy niektórych nieruchomościach w sezonie zimowym za samo ogrzewanie zapłaci się ponad 1000 zł, więc może się okazać, że cała miesięczna opłata będzie naprawdę spora, mimo z pozoru niezbyt wysokiego czynszu.

Klucze do domu we Wrocławiu
fot. pixabay.com

Jak rozpatrywana jest kwestia lokalizacji?

W kontekście domów aspekt lokalizacyjny jest rozpatrywany zupełnie inaczej niż na rynku mieszkaniowym. Tam większości osób zależy na niewielkiej odległości do centrum, podczas gdy przy domach jest wręcz przeciwnie - najemcy zwykle oczekują spokoju czy terenów zielonych, nawet kosztem nieco mniej rozbudowanej infrastruktury i gorszej komunikacji. Z tego względu znaczna część poszukiwań w tym segmencie dotyczy właśnie obrzeży samego Wrocławia lub wręcz jego okolicy, nawet w zakresie miejscowości ulokowanych już poza formalnymi granicami stolicy Dolnego Śląska.

Czy domy na wynajem we Wrocławiu i okolicach są dobrym pomysłem na inwestycję?

Czy domy na wynajem we Wrocławiu i okolicach warto potraktować jako inwestycję, na której planuje się zarobić? Intencjonalne działanie w takim celu jest rzadkością. Częściej zdarza się, że ktoś wszedł w posiadanie takiej nieruchomości w innych okolicznościach i nie zamierza się tam wprowadzać, a niektórzy posiadają również cały portfel nieruchomości i nie chcą, żeby pozostawały one niewykorzystywane. Warto pomyśleć wtedy kreatywnie o sposobie wynajmu, gdyż w tym segmencie dość rzadko udaje się znaleźć jednego, zdeterminowanego klienta.

Rzadka praktyka

Podczas gdy próby zarabiania na nieruchomościach stały się obecnie w Polsce popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, cały czas rzadkością jest nastawianie się na kupno domu pod jego wynajęcie. W zasadzie są to raczej pojedyncze przypadki, ponieważ inwestycja jest kosztowna, a znalezienie najemcy wcale nie jest takie łatwe i oczywiste. Intencjonalne kupowanie domu w takim celu nie jest zatem zwykle najlepszym pomysłem, chyba że uda się znaleźć wyjątkową okazję lub planuje się wybór nieruchomości wysokiej klasy, która będzie udostępniana szczególnie zamożnym odbiorcom.

Kiedy będzie to opłacalne?

Czasem zdarza się, że dom przypadnie komuś w spadku, a dana osoba chętnie pomyśli o takiej lokalizacji w przyszłości, lecz nie chce się tam przeprowadzać w danej chwili. Wtedy zdecydowanie warto jest wynająć lokum, ponieważ nieużytkowane będzie przynosić jedynie koszty i będzie niszczało, a w takiej opcji można na nim dodatkowo zarobić lub przynajmniej nie narażać się na dalsze koszty. Poza tym bogatsi coraz częściej decydują się na budowanie całych portfeli nieruchomości, uważając je za dobrą i pewną lokatę kapitału. W takim przypadku rozsądne będzie wynajęcie tych domów, które nie są użytkowane.

Sposoby na zarabianie

Domy rzadko udaje się wynająć jakiejś osobie prywatnej czy nawet rodzinie, a przynajmniej trzeba wtedy długo czekać na kogoś konkretnego. W związku z tym warto pomyśleć o tym, jak wykorzystać taką przestrzeń, żeby naprawdę na tym zarabiać. Podobnie jak w przypadku kilkupokojowych mieszkań dobrą koncepcją jest wynajmowanie nie całego domu jednemu najemcy, lecz pojedynczych pokoi. Z pewnością będzie wtedy łatwiej o to, żeby nieruchomość cały czas znajdowała obłożenie, co przekłada się na regularne wpływy. Przy piętrowych nieruchomościach zdarzają się koncepcje polegające na przygotowaniu oddzielnego wejścia na wyższe piętro i stworzenie tych samym dwóch segmentów, które można wynająć dwóm rodzinom. W kontekście naprawdę dużych domów takie rozwiązania są zwykle bardziej dochodowe od szukania chętnego na całe lokum, ponieważ jest niewiele osób, które będzie na to stać. Domy na wynajem we Wrocławiu i okolicach mogą być opcją dla rodzin, które nie chcą kupować lub budować własnej nieruchomości, wynajmujących coś wspólnie grup studentów lub pracowników czy też biznesmenów i właścicieli firm. Jest to segment zdecydowanie mniej rozbudowany od mieszkaniowego oraz z dużo większymi barierami z perspektywy inwestorów, zatem niewiele osób nastawia się na zarabianie na udostępnianiu takich nieruchomości. Osoby poszukujące takich ofert zachęcamy do zapoznawania się z ogłoszeniami na WGN.